Co musisz wiedzieć przed wyjściem w góry?

Góry są piękne, ale i niebezpieczne. Właśnie z tego powodu trzeba dokładnie wiedzieć jak się przygotować, by wyprawa w góry była bezpieczna i przyjemna. Góry to żywioł, dlatego podczas wyprawy trzeba być przygotowanym na wszystko.

góryPo pierwsze Mierz siły na zamiary.

Czyli nie przeceniaj swoich możliwości. Góry to potęga, potrafią zmęczyć każdego. Więc jeśli planujesz urlop w górach przed wyjazdem popracuj nad swoją kondycją.

Po drugie weź telefon oraz nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody.

Zanim wyjdziesz w góry weź swój telefon, oczywiście nie zapomnij wcześniej go naładować. Oprócz tego sprawdź koniecznie prognozę pogody. Jeśli rano jest pięknie i słonecznie, to nie znaczy, że tak będzie przez cały dzień. W górach pogoda gwałtownie się zmienia. Na takim terenie, burza może przyjść niespodziewanie. A i jeszcze pamiętaj o tym, by przed wyjściem powiadomić kogoś znajomego lub chociaż obsługę recepcji, że wybierasz si w góry.

Numer do GOPR – Zapisz go sobie, nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebny.

GOPRPrzygotuj dobre buty.

Nie wybieramy się w klapeczkach ani japonkach na szlak. Nigdy! Buty powinny stabilnie przylegać do nogi. W górach chodzimy po często śliskich kamieniach. Dlatego właśnie nie trudno o urazy i trzeba o siebie zadbać. Buty powinny być rozchodzone, zakładając sztywne, nowe buty możemy nabawić się odcisków i obtarć, a przecież to nie jest nam potrzebne.

mapaOprócz tego przed wyjściem musisz:

– Sprawdzić trasę szlaku i ewentualne drogi powrotu.

– Sprawdzić dostępne schroniska, w których można odpocząć.

– Zweryfikować przybliżony czas wędrówki.

– Wziąć kurtkę przeciwdeszczową lub płaszcz przeciwdeszczowy.

– Wziąć apteczkę pierwszej pomocy.

– Wziąć ze sobą odpowiednią ilość napojów i wysokoenergetyczne jedzenie.

   Zanim wybierzesz się wysoko w góry sprawdź, czy taka wyprawa jest dla Ciebie. Jeśli chorujesz na serce lepiej unikaj górskich szczytów. Najlepiej przed wycieczką czy urlopem w górach zapytaj się swojego lekarza, czy nie widzi żadnych przeciwwskazań, przecież chodzenie po górach jest dosyć męczące i wymaga od nas dużego wysiłku.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *