Kupujemy buty snowboardowe – co jest ważne?

Jedziesz do Livigno, żeby poszaleć na snowboardzie? A masz już buty? Jeśli jeszcze nie, to właśnie tutaj sprawdzisz jak wybrać buty snowboardowe.

buty snowboardowe

Źródło: pixabay.com

Decydując się na kupno butów snowboardowych, musimy najpierw uwzględnić ich twardość, swoją płeć oraz posiadane umiejętności. Dlaczego? Dlatego, że jeżdżąc na desce, balansujemy całym ciałem. To właśnie dzięki dopasowanym butom możemy czuć deskę i dobrze nad nią panować, skręcać czy robić różne triki i ewolucje. Źle dobrane obuwie będzie przeszkadzać Nam w nauce oraz robieniu postępów i w efekcie szybko zniechęci, co więcej, przyczynić się może do niewygody i bólu podczas jazdy i manewrów.


Rodzaje butów snowboardowych

Buty snowboardowe dzielimy zazwyczaj na miękkie i twarde. Dodatkowo posiadają one indywidualne stopnie twardości, określane słowem flex. Jeśli w opisie buta znajdujemy informacje, że model ten ma flex 4/10 to oznacza, że w dziesięciostopniowej skali, ma twardość 4, co w rzeczywistości oznacza że jest średnio miękki. Im większy flex, czyli im twardsze buty, tym lepsze czucie deski i możliwość lepszego panowania nad nią. Decyzja, jaką twardość butów wybrać, zależna jest od Naszych umiejętności. Otóż zasada jest taka, że im lepiej jeździmy, tym twardsze buty potrzebujemy. Dla początkujących przeznaczone są miękkie i średnio twarde buty.


Wiązania przy butach snowboardowych

Buty są ściśle związane z wiązaniami, stanowią z nimi jedną całość. Wspólnie umożliwiają panowanie nad deską podczas jazdy, i właściwie dobrane sprawiają, że jazda daje tylko przyjemność i satysfakcję. Tak więc, dobór buta ma wpływ na wybór wiązań i odwrotnie. To znaczy, że do każdego z rodzajów buta są przygotowane odpowiednie wiązania np. twarde buty, twarde wiązania.
snowboard w Livigno

Źródło: pixabay.com

Coraz mniej modeli butów posiada tradycyjne wiązanie, przy którym trzeba się namęczyć, schylać i odmrozić palce, żeby zawiązać sznurówki. Powstały nowe systemy przyspieszające zapinanie butów i pomagające właściwie je docisnąć do stopy. Takie przyśpieszone i proste zapinanie przydaje się zwłaszcza u dzieci, które mają problem z samodzielnym założeniem buta. Ze względu na to wiele modeli dziecięcych ma jako zapięcie proste rzepy. Rzepy stanowią też dodatkowe zapięcie w niektórych modelach sznurowanych. Poza tym problem odmrożonych palców nie jest już tak powszechny, gdyż wiele systemów spokojnie można obsłużyć w rękawicach snowboardowych.

No dobrze, a jak dobrać rozmiar buta snowboardowego?

But po zawiązaniu powinien na tyle mocno trzymać stopę, by pięta była całkowicie zblokowana, tj. nie miała możliwości ruchu w górę (odrywanie pięty od podeszwy) ani na boki. Dlatego najlepiej kupować buty dobrane „na styk” – gdy palce dochodzą do końca buta po jego zawiązaniu. Tak, by nie czuć było bólu. Buty jednak nie mogą być za małe. Kupując buty snowboardowe przez internet należy zmierzyć długość stopy i uzyskany wynik porównać z tabelą rozmiarów danego buta (producenta) dostępna na karcie produktu.

Skomentuj ten post

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *